Copyright 2018 - © vlive4chess.sk | Created by: Michal Babiak | Editor: Milan Maroš

 

Súperom Sergeja Movsesjana v partii naslepo so živými figúrami na námestí v Banskej Štiavnici, bude dňa 15.7.2017 veľmajster Milan Pacher.

Milan Pacher sa narodil 3.10.1990. Šach ho naučil hrať otec vo veku 5 rokov. Svoj prvý turnaj vyhral ako 7 ročný. Keď mal 14 rokov, stal sa majstrom Bratislavy. Titul medzinárodného majstra získal v roku 2010 a titul veľmajstra v roku 2016. V mládežníckych kategóriách získal viacero titulov národného šampióna, reprezentoval Slovensko na štyroch Majstrovstvách sveta a troch Majstrovstvách Európy. Dvakrát sa zúčastnil tiež najväčšej šachovej udalosti vôbec  - šachovej olympiády. Je úradujúcim majstrom Slovenska. Vo veku 26 rokov je momentálne najmladším slovenským veľmajstrom. Jeho najvyšší šachový rating mal hodnotu 2508 elo bodov (marec 2016). Milan Pacher je špecialista v hre naslepo. Je držiteľom slovenského rekordu, keď so zaviazanými očami odohral naraz 10 partií.

Počas šachového víkendu v Banskej Štiavnici (9. júla 2016) môžete na námestí vidieť tiež zaujímavé vystúpenia umelcov. Čakajú vás šermiari zo skupín historického šermu Zubři (CZ), Bojník a Morová rana, historická hudba Hollóének Hungarica Music Band (HU), Miro Kasprzyk, Erik Forgáč, sokoliari sv. Bavona, ohňová šou Anta Agni, ale aj Marek Majeský, Milan Bahul, Dominika Kavaschová a Júlia Horváthová. Veľmajstri Sergej Movsesjan a Jan-Krzysztof Duda odohrajú proti záujemcom simultánne šachové partie.

Podujatie sa realizuje s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci projektu V LIVE 4 CHESS, mesta Banská Štiavnica, Slovenského šachového zväzu, Banskobystrického samosprávneho kraja, a ďalších partnerov.

9. júla 2016 (21:00) bude v Banskej Štiavnici zaujímavé predstavenie. Šachová partia so živými figúrami je tradičné podujatie v tomto meste. Odohrajú ju šachoví veľmajstri Sergej Movsesjan a Jan-Krzysztof Duda. Budú hrať partiu naslepo – so zaviazanými očami. Každý ťah bude reprezentovaný živou figúrou. Vyhadzovanie figúr sa bude realizovať formou šermiarskych súbojov.

Sergej Movsesjan sa narodil ako Armén v Gruzínsku, ale od roku 2002 má slovenské občianstvo. Na Majstrovstvách Európy (Plovdiv 2008) získal bronz. Na Majstrovstvách sveta družstiev v Číne (2011) vybojoval zlatú medailu a v tom istom roku vyhral aj Európsky klubový pohár (s družstvom St. Petersburg). V roku 2012 vyhral zlato na šachovej olympiáde v Istanbule.

Jan-Krzysztof Duda sa narodil 26.4.1998 v Krakove (Poľsko) a naučil sa hrať šach ako päť ročný. Titul veľmajstra získal v roku 2013, keď mal 15 rokov a 21 dní, čím sa stal druhým najmladším veľmajstrom na svete (po Wei Yi). V decembri 2014 vyhral Majstrovstvá Európy v rapid šachu a získal striebro na Majstrovstvách Európy v bleskovom šachu. Obidva šampionáty sa konali v Poľsku (Wroclaw).

Podujatie sa realizuje s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci projektu V LIVE 4 CHESS, Slovenského šachového zväzu, Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Banská Štiavnica a ďalších partnerov.

Počas festivalu v Banskej Štiavnici sa uskutoční aj medzinárodný šachový turnaj pod názvom V4 BLITZ OPEN (8. júla 2016). Očakávame účasť približne 50-70 hráčov prevažné z krajín V4. Hráči budú mať na každú partiu iba 3 minúty a bonus 2 sekundy na každý ťah. Turnaj sa realizuje s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v rámci projektu V LIVE 4 CHESS, Slovenského šachového zväzu, Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Banská Štiavnica a ďalších partnerov.

Počas šachového festivalu v Banskej Štiavnici budú pre bežných šachistov a divákov k dispozícii voľne prístupné šachové prednášky. Začiatok bude každý deň (od 4.júla 2016) 2 hodiny po začiatku turnajových partií. Posledné dva dni (9. a 10. júla) bude začiatok o 11:00. Počas šachových prednášok bude komentár a analýza prebiehajúcich partií v turnaji V4 OPEN Štiavnica. Lektori budú top veľmajstri. Ján Plachetka (2. miesto na šachovej olympiáde), Sergei Movsesian (majster sveta družstiev), Jozef Franzen (vicemajster sveta v korešpondenčnom šachu) a ďalší.